SAEL 1711 - STATA ile Genişletilmiş Panel Veri Analizi (YENİ)

Doç. Dr. Ozan Eruygur

(Gazi Üniversitesi)

Doç. Dr. Ozan Eruygur - 1974 yılında Kütahya'da doğdu.1997 yılında ODTÜ İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl bu bölümde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Hem ODTÜ İktisat Bölümü'nden ve hem de CIHEAM/IAMM'den (Fransa) 2000 ve 2001 yıllarında yüksek lisans dereceleri aldı. 2006'da ODTÜ İktisat Bölümü'nde iktisat doktorasını tamamladı. Askerlik görevi sonrası 2008 yılında Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü'nde göreve başladı. 2011 yılında YÖK'ten doçentlik derecesini aldı. Gazi Üniversitesi, ODTÜ ve Atılım Üniversitesinde; ekonometri, istatistik, matematiksel ekonomik modeller, büyüme teorileri, genel denge modelleri ve mikroiktisat dersleri vermektedir. Ekonomik modelleme, mikroiktisat ve ekonometri alanlarında birçok yayını ve sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Halen Gazi Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü'nde öğretim üyesidir.

Amaç ve İçerik

Eğitim konuları:

Bu eğitimin amacı STATA programı ile temel panel veri yöntemlerini uygulamaları ile öğretebilmektir.
Eğitimimizde,
STATA programının temel özelliklerinin tanıtımı, panel veri aktarımı ve düzenlenmesi, panel veri istatistikleri, tahmin yöntemleri, çeşitli panel veri testleri ve panel tahmin sonuçlarının yorumlanması gösterilecektir.
Ayrıca,
Stata’da Dinamik Panel Veri (DPD) Analizi
Dinamik Panel Veri Analizi Uygulaması
Panel birim kök testleri (1. Nesil ve 2. Nesil)
Yatay Kesit Bağımlığı
Panel Eşbütünleşme (Cointegration) Testleri
konuları detaylı olarak incelenecektir.
 

Kimler Faydalanabilir?

Sosyal bilimler alanında araştırma yapmak isteyen kişiler (akademisyen, öğrenci, özel sektör ve kamu kurumu çalışanları) faydalanabilir. Katılımcılarımızın giriş düzeyinde istatistik ve regresyon analizi bilgisine sahip olması önerilmektedir.

 

Eğitim Kodu: 1711

Tarih: 8-9 Haziran 2017 (Perşembe & Cuma)

Başlama saati: 10:00 (Eğitim süresi 6 saattir)

İndirimli Ücret:  Tam – 500 TL   Öğrenci – 230TL

 

Eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecektir.